Oktatási segédlet - Bevezető

Az anyag az Infokommunikációs Rendszerek Szakirány Laboratórium tárgy 6. 7. 8. és 9. (újabb számozás szerint: BSC, MSC 1 és 2) félévi méréseinek elvégzéséhez nyújt segítséget.

Az Infokommunikációs Laboratórium tantárgy 6. 7. 8. és 9. (újabb számozás szerint: BSC, MSC 1 és 2) félévében elvégzendő méréssorozat célja az Infokommunikációs Rendszerek Szakirány (ötéves, BSC, MSC képzés) elméleti tantárgyaiban oktatott anyag kiegészítése elmélyítése. A méréseket a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék laboratóriumaiban kialakított oktatási célú távközlési mintahálózaton végezzük. A méréseken keresztül elsősorban a hálózat - és elemeinek - felépítését és működését kívánjuk bemutatni. Másodsorban mérési eljárásokat és műszereket mutatunk be, melyeket a gyakorlatban ezen hálózatok üzembehelyezésénél és fenntartásánál alkalmaznak.

Az oktatási segédlet első kötete összefoglalja a laborban bemutatott távközlési technológiák referencia modelljeit. Az oktatási segédlet második kötete bemutatja a mérendő objektumot, az oktatási célú távközlési mintahálózatot, és annak elemeit. A harmadik kötetben a távközlő hálózatok elemeinek összekapcsolására használt szabványos - a mintahálózatban is megtalálható - interfészeket ismertetjük.

A segédlet negyedik kötete a hálózat vizsgálatára szolgáló - és a laboratóriumokban rendelkezésre álló - speciális távközlési mérőműszereket ismerteti. Ez egyben a mérésekhez használt mérőműszerek kezelési utasítása is.

A segédlet utolsó kötete - a mintahálózaton is elvégezhető - méréseket vizsgálati eljárásokat ismertet.

A segédlet összeállításánál feltételeztük hogy a hallgatók jártasak a szakirány elméleti tárgyainak anyagában, rendelkeznek alapvető méréstechnikai és univerzális műszerhasználati ismeretekkel.

A segédlet egy-egy példánya nyomtatott formában a mérőhelyeken rendelkezésre áll. A segédlethez és a hozzá tartozó mérési utasítások elérési útja (URL):

http://alpha.tmit.bme.hu/meresek/

A segédlet fejezeteinek kidolgozottsági foka nem azonos, ezért elnézést kérünk az olvasótól. A hiányzó ismeretek átadása a mérési gyakorlatokon szóban történik. A mérési segédlet a továbbiakban folyamatosan bővül, de ez a méréssorozat kezdetén rögzített tesztkérdések számát már nem növeli.

A segédletben több helyen feltüntettük a magyar szakkifejezések mellett azok angol nyelvű megfelelőit is. Az oktatási segédletben a következő - azóta már végzett - hallgatók laboratóriumi beszámolóját, diplomamunkáját használtuk fel forrásként: