Adatátviteli terminalok

A mérésekben adatátviteli terminálként PC-t alkalmazunk, oly módon hogy a PC-n egy adatátviteli terminál funkciókat megvalósító (terminal emulator) programot futtatunk. A terminal DTE-DCE interfésze a PC soros (COM1: COM2:) portjainak egyike.

Windows HyperTerminal

Sokféle terminal emulator program van használatban. Ezek közül a laborban a WINDOWS HYPERTERMINAL programját használják a legtöbben főként egyszerűsége miatt. A program az Accessories/Communications menü alatt található meg.

A program indítása előtt ellenőrizzük a modem driver konfigurációt a My Computer/Control Panel/Standard Modem menüben. Port: Com1 vagy Com2; Max speed: 1200, 2400 Baud a feladatnak megfelelően.

Ezekután indíthatjuk a HyperTerminalt.
A beállítások a különböző menükben:
MenüBeállítás
Connection descriptionname: egy tetszőleges karakter
Connect toDirect to com1, vagy com2 modem <-> PC kapcsolat
Com1 vagy Com2 Properties1200, 2400/8/None/2/Hardware

Ezekután megjelenik egy munkaterület az adott és vett adatok megjelenítésére.
A modem és a terminal közti kapcsolat meglétét az

AT/OK

parancs/válasz üzenetpárral ellenőrizhetjük.

DOS NORTON term90

A DOS-os terminal emulátpr programok közül laborban a NORTON term90.exe programját használják a legtöbben főként egyszerűsége miatt. A program a mérésekre használt PC-k lokális driveján az azonos nevű alkönyvtárban többnyire megtalálható.

A terminal használata első lépésekémt ellenőrizzük a modem és a PC közti összeköttetést! A program indítása után a settings/line (ALT-P) menüelem alatt lehet beállítani a DTE-DCE interfész kommunikációs paramétereit. Ezután egy paraméter nélküli AT parancs kiadásával ellenőrizzük a DTE-DCE interfész működését. Helyes működés esetén egy OK válaszüzenetet kell kapnunk a modemtől. Ezután kiadhatjuk a tárcsázás parancsot. Ez előtt (ha szükséges) a File/Logfile menüben megnyithatunk egy filet a vett üzenetek rögzítésére.