Interfészek - Bevezető

A fejezet hírközlő berendezések és rendszerek szabványos csatlakozási pontjaival foglalkozik. Ezen pontokon keresztül kapcsolódnak össze a hírközlő rendszer elemei. Ezen szabványos csatlakozási pontok ismerete fontos a méréstechnikus számára is, mert ezek a pontok egyben a mérőkészülékek csatlakozási pontjai is. Távközlő mérőműszerek tervezésekor a mérőműszerek mérő- és kommunikációs interfészeinek villamos és protokoll specifikációit ezen interfészek műszaki paramétereivel összhangban kell kialakítani.

A hírközlő hálózatokban nagyon sok interfészt szabványosítottak, azonban ezek néhány alaptípusra vezethetők vissza.

Az interfészek specifikációi nagyon sok adatot tartalmaznak. Az interfész specifikációkat nemzetközi ajánlások (ITU-TS (ITU-T), EIA stb írják le. Egy interfészt általában több ajánlás, szabvány ír le. Előfordul az is hogy egy interfészt több szabványosítással foglalkozó szervezet is leír (pl. a soros aszinkron kettősáramú interfészt az ITU-T (V.24/V.28) mellett az EIA (RS-232C) is specifikálja, vagy a HP által specifikált - a mérőkészülékek összekapcsolására szolgáló párhuzamos - interfészt (HP-IB) leírja az IEC (IEC-625), leírja az IEEE (IEEE-488), de leírja az MSZ (Magyar Szabvány) is (MI 12049). A segédlet ezen fejezetének célja az is hogy segítsen eligazodni ebben a szabvány dzsungelben.

Egy interfész specifikáció általában a következő információkat tartalmazza:

Szolgálatok
mit nyújt az interfész a felhasználó felé? (jelátviteli képesség, időzítési képesség, szinkronizációs képesség stb)
Interfész topológia
alapvető működésmód (pont-pont közötti, többpontos), huzalozási konfiguráció (sín, csillag )
Az adatcsere vezetékek specifikációja
az adatcsere vezetékek funkcionális leírása (adat, óra, vezérlés, státusz)
Adatcsere vezetékek villamos jellemzői
(jelszintek, bitsebesség, átviteli sávszélesség, vonali kódolás impulzus jelalak, impulzus amplitúdó, csatlakozási impedancia, reflexió, szimmetria, jitter)
Az interfész mechanikai jellemzői
csatlakozó típus, csatlakozó bekötés
Keret formátumok
Interfész eljárások
aktiválási, kapcsolatfelvételi, szinkronizációs eljárások
(Táv)Táplálás
az interfészre kapcsolt készülékek táplálása
Teszt és felügyeleti funkciók