Mérési eljárások - Zaj(szint) mérése

Egy definíció szerint egy hálózat kimenetén minden olyan jel zaj, amely a hálózatot gerjesztő jelben nem szerepelt.

Zajszint mérésekor a vizsgált berendezésben keletkezett zajt mérjük egy a vizsgált csatornára korlátozott szélessávú, a mért jel effektív értékét képző szintmérővel.

Súlyozott zajfeszültség mérése

Az emberi fül érzékenysége a zaj spektrális összetevőire különböző, így ha a beszédátvitelre használt csatornákban végzett zajmérés eredményét a szubjektív ítélethez közelíteni akarjuk, a vizsgált zajt a mérés előtt súlyozzuk az átlagos emberi fül érzékenységét utánzó átviteli karakterisztikával. Az így végzett zajmérést pszofometrikus zajmérésnek nevezzük, (a mért szint mértékegysége ekkor dBmp, dBm0p) a mérés megvalósító mérőműszert pedig pszofométernek.

Az ekvivalens zajsávszélesség

A zajfeszültség számításánál egy adott amplitúdókarakterisztikájú négypólust helyesttesíthetünk egy téglalap amplitúdókarakterisztikájú négypólussal. A téglalap magassága megegyezik az eredeti amplitúdókarakterisztika magasságával, és szélessége akkora, hogy a két görbe alatti terület megegyezzen. Ekkor a két négypólus kimenetén ugyanakkora zajfeszültség mérhető. A téglalap szélessége a négypólus ekvivalens zajsávszélessége. Ezen adat ismeretében könnyen átszámíthatjuk a zajteljesítményeket különböző sávszélességű csatornákban, mert a zajteljesítmények az ekvivalens zajsávszélességgel arányosak.

Kis zajfeszültségek mérése

Analóg/digitál átalakítást is tartalmazó átviteli csatornákban keletkezett zaj mérése esetén gond az, hogy a zajszint a kvantálási lépcsőkkel összemérhető. Ez a durva kvantálás számottevő mérési hibát okozhat. A hiba csökkentésére a zajt egy szinuszos jelre, az ún. segédjelre szuperponálják. A segédjel több kvantálási lépcsőt "megmozgat" mielőtt a mérés helyén kiszűrik.

Segédjel nélküli mérésnél a mérendő objektum /csatorna/ bemenetét a névleges impedanciával le kell zárni, segédjeles mérésnél a segédjelet a mérendő csatorna bemenetére kell kapcsolni.