Villaáramkörök (hibridek)

A villaáramkör (hibrid) egy nyolcpólus, egy hídkapcsolás, mely kiegyenlítettsége esetén a szembenlévő kapocspárok nem látják egymást. Az áramkör a kétirányú kéthuzalos jelátvitel egyik fontos eleme.

A hibridnek sokféle (transzformátoros, ellenállásos, műveleti erősítővel felépített) megvalósítása létezik. Az áramkör müködését egy transzfomátoros megvalósítású, egy analóg távbeszélőkészülékben alkalmazott hibriden keresztül mutatjuk be.

Az 1:1 áttételű transzformátor primer és szekunder tekercse két-két féltekercsből (L1-L2 és L3-L4) áll. A mikrofon I árama a 3-as csomópontban kétfelé ágazik el. A két ág árama azonos lesz abban az esetben, ha a vonal impedanciája és a BN (Balanced Network) jelü kiegyenlítő áramkör (más elnevezéssel: a vonalutánzat) impedanciája azonos értékű. Ekkor az I áram által indukált feszültség zérus értékű lesz a 4-4' pontok közt, azaz a mikrofon jele nem lesz hallható a fejhallgatóban.
A mikrofon keltette jel teljesítményének a fele jut a vonalra, a másik fele disszipálódik a BN-en. Ilymódon a hibrid szomszédos pontjai között a csillapítás 3 dB.

A hibrid (a híd) kiegyenlítettségéről a (BN) kiegyenlítő áramkör gondoskodik. Ez az áramkör azonban csak korlátozott mértékben képes ellátni feladatát, mert a kábel egy elosztott paraméterű hálózat, a BN pedig koncentrált paraméterű elemekből épül fel. Ebből következik az, hogy a szemben levő kapocspárok között a csillapítás (a zárócsillapítás) nem lesz végtelen nagy, hanem egy véges érték lesz.