Digitális átviteli hálózat - Digitális vonalszakasz

A digitális vonalszakasz nagy távolságra továbbítja a híranyagot, összeköttetést teremt a digitális átviteli hálózat távoli multiplex (és közvetve a hálózat kapcsoló) berendezései között.

A digitális vonalszakasz ugyanolyan blokkja a hírközlő hálózatnak mint a központ, vagy a multiplex berendezés, csak egy kicsit hosszúra nyúlt a blokk, végpontjai sok kilométerre vannak egymástól. A digitális vonalszakasznak több speciális modellje is létezik:

A digitális vonalszakasz fő elemei:

A K átviteli közegen egyidejű kétirányú (full-duplex) jelátvitelt kell megvalósítani. Ez nagy távolságok esetén irányonként külön átviteli közegen (négyhuzalos átvitel) történik. Kisebb távolságok esetén megvalósítható a két irány jelének egyidejű továbbítása egy átviteli közegen (kéthuzalos átvitel). A vonalszakasz csatlakozási pontjai a hírközlő hierarchia szabványos interfészei (G.703). Az LT vonali végberendezések feladata a szabványos interfészek jeleinek illesztése az átviteli közeghez.
Az illesztés az LT adóegységében a következőket jelenti:

Az illesztés az LT vevőegységében a következő feladatok megvalósítását jelenti:

A vonali végberendezések felépítése nagymértékben függ az átviteli közeg típusától.

A regeneratív ismétlők a vezeték lineáris torzításának és zavaroknak kitett jelet szakaszonként újra az eredeti alakra hozzák és továbbítják a következő vonalszakaszra. A regeneratív ismétlő nem más mint egy vonali végberendezés vevőegység és adóegység kaszkádba kapcsolása mindkét irányban. A regenerálás meggátolja a torzítások és zajok halmozódását a vonal mentén, de a regenerálás során bithiba és jitter keletkezik.

A vonalszakasz felügyeleti rendszere tápenergiával látja el a regenerátorokat, lehetővé teszi a meghibásodott regenerátorok táv-hibabehatárolását esetleg meleg tartalékra való átkapcsolást.

A következő ábra egy rézkábeles alapsávi ismétlési szakasz egy irányának blokkvázlatát mutatja:

Az adószűrő bemenetétől a vevő szűrő kimenetéig a vonalszakasz egy analóg csatorna, a jóminőségű digitális jelátvitelhez itt - többek között - a torzításmentes átvitel kritériumának (az üzemi frekvenciatartományban konstans amplitűdó- és futási idő karakterisztika ) is teljesülnie kell. Az adószűrő fő feladata ebben az adásra kerülő jel sávjának korlátozása az üzemi frekvenciasávra.

A vevőszűrő (kiegyenlítő) fő feladata a rézkábel lineáris torzításának korrigálása, kiegyenlítése, a torzításmentes átvitel kritériumának biztosítása. A kiegyenlítő lehet fix állandó (telepített, bérelt) összeköttetések esetén. Kapcsolt összeköttetéseknél pl. telefonvonalon történő adatátvitel esetén ahol a vonal átviteli karakterisztikája kapcsolásról kapcsolásra változhat, a kiegyenlítő átviteli karakterisztikáját is változtatni kell. Erre a feladatra kiválóan alkalmas a visszacsatolásmentes digitális szűrő a transzverzális szűrő.

Irodalom: Lajkó-Lajtha: PCM a távközlésben (346-387)

Az LT-k és regeneratív ismétlők helyett ma már előszerettel használnak szélessávú modemeket.

Az optikai vonalszakasz egyszerűsített elvi felépítését a következő ábra mutatja:

Az optikai adó tartalmazza az optikai teljesítményt kibocsátó eszközt, és annak müködtetésére szolgáló elektronikus áramköröket.
Az üvegszálvezető a fényvezetést, a fény továbbítását lehetővé tevő eszköz.
Az optikai vevő tartalmazza az optikai teljesítményt elektromos jellé alakító eszközt, és annak működtetésére szolgáló elektronikus áramköröket.