A transzverzális szűrő - Bevezető

A transzverzális szűrő (reflexiós szűrő, echokorrektor; továbbiakban T-szűrő) egy visszacsatolásmentes digitális szűrő. Felépitésénél fogva rugalmas, könnyen változtatható beállitású áramkör, igy csatornaszimulációs, kiegyenlítési stb. feladatok megoldására igen alkalmas.

A T-szűrő működése az echó elméleten alapszik. Ha egy négypólus kimeneti jelében echók jelennek meg, ez arra utal, hogy amplitudó és fáziskarakterisztikája koszinuszos, ill. szinuszos hullámosságu. Keressük pl. azt a átviteli karakterisztikát, amely a egységimpulzus bemeneti jel esetén a főjelhez képest T időtartammal késő echót is létrehoz.

A T.1 ábra alapján a négypólus súlyfüggvénye:

Ebből az átviteli karakterisztika Fourier transzformációval:

A definiciója alapján az amplitudó-, fázis- és csoportfutási idő karakterisztika figyelembevételével:

Tehát egyetlen késő echó esetén közelitőleg koszinuszos, 1/T periódusú amplitudó- és futási idő karakterisztikát kapunk. Hasonló számitások alapján a T.1. ábrán összefoglaltuk a kimeneten késő, siető, ill. kettős echókat megvalósitó átviteli karakterisztikákat. Látható, hogy a főjelre szimmetrikusan megjelenő echópár esetén koszinuszos amplitudó- és konstans futási idő karakterisztikát kapunk. Antiszimmetrikus echópár esetén igen jó közelitéssel konstans az amplitudó-, és koszinuszos a futási idő karakterisztika.

Az ilyen karakterisztikákat előállitó eszköz felépitése a T.2. ábrán látható.

A beadott jel késleltető láncra kerül, mely a jelet nem változtatja meg, csak időben eltolja. Igy a középső leágazáshoz képest siető és késő jelekkel is rendelkezünk. A 2N tagu lánc mentén megjelenő jelek nagyságát és előjelét 2N+1 darab sulyozó áramkör segitségével a együtthatóknak megfelelően állitjuk be. Végül a súlyozott jeleket összegezve kapjuk a kimeneti jelet.

ak megfelelően állitjuk be. Végül a súlyozott jeleket összegezve kapjuk a kimeneti jelet.