Hibaarány mérése. Bevezető

Digitális jelátvitel esetén az adott és vett jelsorozat elemei eltérhetnek egymástól. Ha az adott és vett jelsorozat egy elemi jele, (bitje) eltérő értékű, bithibáról beszélünk. A bithibák oka rendkívül sokféle lehet. Gondoljunk arra, hogy a vonalszakaszon a jelek átvitele végül is analóg módon történik, a vonal lineáris torzításai szimbólumközi áthallást eredményezhetnek, a vonalon zavaró jelek adódhatnak a továbbított jelhez, melyek azt eredményezik hogy a vevő hibásan dönt az elemi jel értékéről.

Definíció szerint a bithibaarány : (BER Bit Error Ratio)

                          hibás elemi jelek száma
                BER = --------------------------------
                        az összes vett elemi jel száma
A hibaarány mérésekor a mérőkészülék adórésze ismert vizsgáló jelsorozatot küld az összeköttetésre. A vétel helyén a vett jelsorozatot összehasonlítjuk a vizsgáló jelsorozattal. Az eltérő elemi jeleket, és a vett összes elemi jelet megszámoljuk.

A bithibaarányhoz hasonlóan definiálható hibaarány összetett elemi jelsorozatokra /karakter, blokk, üzenet stb/ is.

Vizsgálójel sorozatként a hibaaránymérőkben bináris álvéletlen jelsorozatot /PRBS Pseudo Random Binary Seguence/ használnak. A hibaaránymérő adó és vevőrészében ugyanolyan felépítésű PRBS generátort használnak, a mérés kezdetén egy szinkronizáló áramkör a vevő generátort azonos fázishelyzetbe hozza az adóval, ezután kezdődik az összehasonlítás. A szinkronizáló áramkör a szinkronizáció kezdetén a vevő PRBS generátor visszacsatolását megszakítja, és annak shiftregiszterét a vett (az adóból származó) PRBS jel bitjeivel tölti fel. Ezután ismét zárja a visszacsatolást és ellenőrzi a szinkronizált állapot meglétét.

A hibaarány mérő műszerek a BER kijelzésén túlmenően a mérési idő alatt vett hibás bitek számát megjelenítik numerikusan táblázatos formában, valamint grafikusan is hisztogram formában.

A mérési eredményeket a táblázatos és grafikus megjelenítésen túl a mérőkészűlékek még több formában is értékelhetik. Ezek: