Egy hívás felépítése

A hardver elemek ismeretében röviden összefoglalhatjuk, hogy hogyan jön létre egy összeköttetés a központban két digitális készülék között. (A következőkben a port- és a kiszolgáló áramkör 8 bites mikroprocesszorait port vezérlőnek fogjuk nevezni.)
  1. A digitális vonal port vezérlője érzékeli, hogy a végberendezés kézibeszélőjét felemelték.
  2. A port vezérlő jelzi ezt a hálózatvezérlőnek.
  3. A hálózatvezérlő eltárolja a kapcsolómezőnek szóló üzenetet.
  4. A kapcsolómező szoftvere lekéri azt, és felismeri, hogy ez egy híváskezdeményezés.
  5. A kapcsolómező válaszüzenetet küld a hálózatvezérlőn keresztül a port vezérlőnek. Az üzenet első része utasítja a híváskezdeményező portot, hogy figyelje a tárcsahangot a hozzárendelt időrésben, és a végberendezésen gyújtsa ki a hívásjelenlétet jelző lámpát. Az üzenet második része a kezdeményező portot arra utasítja, hogy válasszon ki egy szabad időrést, a hangérzékelő port vezérlőjét pedig arra, hogy csatlakoztasson egy hangfrekvenciás (touch-tone) érzékelőt.
  6. Amikor a végberendezés felhasználója letárcsázza az első számot, a berendezés az analóg hívójelet egy digitális jellé alakítja. A digitális vonal portáramköre ezt a jelet a korábbiakban a porthoz rendelt időrésbe helyezi.
  7. A hangfrekvenciás érzékelő, amely ezt az időrést figyeli, értelmezi a jelet. Az érzékelő port vezérlője a hálózaton keresztül elküldi a szám értékét a kapcsolómezőnek.
  8. A kapcsolómező utasítja a port érzékelőjét, hogy ne várjon tovább a tárcsahangra.
  9. A kapcsolómező elemzi az első számjegyet, meghatározza, hogy a rendszer egy másik állomásához irányuló hívás futott be (a laborbeli készülékek hívószáma hármassal kezdődik) és folytatja a számjegyek begyüjtését, amíg az állomás azonosításához elegendőt be nem gyüjtött.
  10. A kapcsolómező felismeri, hogy a hívott állomás egy digitális jeleket kibocsátó berendezés (lásd megjegyzést), utasítja a megfelelő hangfrekvenciás érzékelő port vezérlőt, hogy távolítsa el a hívójelek érzékelőjét az adott időrésből. (megjegyzés: ha a tárcsázott szám érvénytelen, a kapcsolómező üzenetet küld a kezdeményező portnak, hogy figyelje a szám érvénytelenségét jelző hangot a hozzárendelt időrésben. Miután megérkezik ez a jel, tegye le a kézibeszélőt, és ugorjon a 19. lépésre.)
  11. A kapcsolómező meghatározza, hogy a hívott végberendezésnek van-e elérhető hívásjelzője, majd egy üzenetet küld a hangjelzés előállító port vezérlő számára, hogy a kezdeményező porthoz rendelt időrésbe tegye be a csengetési visszhang és a foglaltsági jelzés közül a megfelelőt.
  12. A kapcsolómező egy üzenetet küld a hívott állomással kapcsolatban álló portvezérlőnek, hogy kapcsolja be a csengetőegységet és villogtassa a hivott fél jelzőlámpáját.
  13. Amikor a hivott felveszi a beszélőt, a port vezérlője jelzi ezt a kapcsolómezőnek.
  14. A kapcsolómező értékeli ezt az üzenetet.
  15. A kapcsolómező utasítja a port vezérlőt, hogy kapcsolja ki a csengetőegységet, és a hívott jelzőlámpáját működtesse folyamatosan.
  16. A kapcsolómező felszólítja a hívotthoz rendelt vonali port vezérlőt, hogy válasszon ki egy szabad időrést, és figyelje a hívó időrését.
  17. A kapcsolómező utasítja a hívó port vezérlőjét, hogy figyelje a hívott időrését.
  18. Ha valamelyik fél leteszi a beszélőt, a megfelelő vonali port vezérlő ezt jelzi a kapcsolómezőnek.
  19. A kapcsolómező ezt a hívás befejezéseként értelmezi.
  20. A kapcsolómező utasítja a vonali port vezérlőket, hogy tegyék szabaddá a lefoglalt időréseket, és kapcsolják ki a hívás jelenlétét jelző lámpákat.

Hívásfeldolgozási adatok:

A rendszer által 1 óra alatt lebonyolítható hívások száma a processzor kapacitásától és az éppen folyamatban lévő hívások típusától függ. Egy tipikus kiépítésű rendszer óránként 7200 hívást képes feldolgozni, ha 36% bejövő, 36% kimenő és 28% kétirányú adatáramlást veszünk alapul.