TTMER11: Jelzésátvitel központok között

Kötelezően elvégzendő mérési feladatok:

A dőlt betükkel szedett részek a mérésvezető ajánlásai

1. Bevezetés egy magánhálózati jelzésrendszer (QSIG) vizsgálatába

A magánhálózati jelzések vizsgálatát a mintahálózat PSTN, ISDN alhálózatán végezzük. Ezen jelzések a - Kapcsolástechnika tárgyban is ismertetett - DSS1 (ISDN UNI) jelzésrendszeren alapulnak.

A magánhálózatokban a viszonylag kis forgalom miatt a nagyteljesítményű SS7-es hálózati jelzésrendszer használata nem gazdaságos, gazdaságosabb megoldás volt a magánhálózatban is használt DSS1 előfizetői jelzésrendszert "megfejelni" a hálózati együttműködést biztosító üzenet elemekkel, így született meg a QSIG.
Igy nem követünk el nagy csalást, ha a DSS1-ről tanultakat ilyen - a laborban is rendelkezésre álló - jelzésrendszeren keresztül mutatjuk be.

A konkrét mérési elrendezés a következő ábrán látható:

Jelmagyarázat:

A mérőhelyen található távbeszélőkészülékek, a mintahálózat két központjába (Definity) vannak bekötve. A két központot egy ISDN PRI (PCM) trönkkel kapcsoljuk össze. A trönköt egy csomagkapcsolt IP alapú hálózaton (VoIP session) "bújtatjuk át".
E gyakorlat során a két különböző központba kötött készülékek közt felépíthetünk egy "interurbán" hívást. A mérési feladat most: minél több információt szerezni arról, hogyan is működik ez?

Vizsgálatainkat három helyen végezhetjük:

A mérési gyakorlatban használt EQS-133 műszer nem ismeri fel automatikusan a trönk konfigurációját, így kézenfekvő az első mérési feladat: