Témalabor 2022

Témakörök a SmartCom Lab műhelyben

Akár a szoftveres, akár a hardverközeli fejlesztések, akár az elemzési, modellezési feladatok állnak hozzád közel, nálunk találni fogsz olyan témát és kihívást, amellyel jelentősen fejlesztheted szakmai tudásod és képességeid. Laborunkban megismerkedhetsz a legújabb hálózati technológiákkal (4G, 5G, GPON, 100 GbE) és az ezerke épülő szolgáltatások menedzsmentjével. Megvizsgálhatod a különböző internet-hozzáférések, illetve az interneten elérhető népszerű szolgáltatások (VoIP, IPTV, streaming video, IoT, cloud) minőségét befolyásoló hálózati paramétereket és ezek kapcsolatát a felhasználó által tapasztalt szubjektív minőségérzettel. Munkád során találkozni fogsz korszerű mérési módszerekkel és kipróbálhatsz összetett hálózati forgalom-monitorozási, valamint szolgáltatásminőség-elemzési technikákat. Az adatközponti biztonság területén kiemelten foglalkozunk DDoS támadások felismerésével és elhárításával, valamint ipari IoT rendszerek együttműködésével. A laboratóriumi méréseken túlmenően ipari kapcsolatokon keresztül lehetőség nyílik valós problémákra megoldást adó projektekben részt venni akár a hosszabb távon is (témalabor-önálló labor-szakdolgozat).

 

Hálózatprogramozás

- Szoftverkomponensek hálózati kommunikációja: technológiák, módszerek, konkrét fejlesztések, teljesítményelemzés.

Kiemelt programnyelvek: C, C++, Python

Szolgáltatásminőség, hálózatsemlegesség vizsgálata

- Internetszolgáltatás minőségének vizsgálata - Egy népszerű szolgáltatás (mobil app) hálózati forgalmának mérése és elemzése szoftveres eszközökkel - Alkalmazásdetekció mobilhálózaton - Médiaszolgáltatások érzeti minőségének és a mérhető átviteli paraméterek kapcsolata. Becsülhető-e a felhasználó által tapasztalat (érzeti) minőség az alkalmazás hálózati forgalmának elemzésével? - Titkosított forgalmú (pl. SSL alapú) szolgáltatások minőségének mérése - Netsemlegesség vizsgálatának műszaki vonatkozásai

Felhőrendszerek és adatközpontok biztonsága

- DDoS támadások detektálása és elhárítása 100 Gbit/s sebességű adatközponti környezetben. Megismerkedhetsz a korszerű támadás-azonosítási módszerekkel és azok konkrét megvalósítási lehetőségeivel szoftveres és hardveres alapokon.

Ipari IoT 5G hálózatokon, IoT felhő-rendszerek együttműködése

A hallgatók megismerkednek az Industrial Internet of Things (IIoT) problémakörével egy európai uniós projekt kapcsán, amiben a tanszéki SmartComLab munkacsoportja kulcsszerepet játszik. Ennek keretében bemutatjuk mi is az IIoT koncepciója, illetve ez miben más az a "klasszikus" IoT-hoz képest. Továbbá, megtekinthetik egy szolgáltatás orientált architektúrára épülő keretrendszer demonstrációját, melyben az Arrowhead keretrendszer segítségével egy kis robotkart vezérlünk a mobiltelefon gyorsulásmérő szenzorának segítségével.

Hálózati feladatok gyorsítása hardveres (FPGA) és szoftveres (Linux DPDK) alapokon

- kapcsolás, útválasztás (adatsík programozása) - protokoll dekódolás - forgalomosztályozás, -szűrés, KPI vizsgálatok

 

Vezető konzulens: Dr. Orosz Péter, orosz@tmit.bme.hu Labor: BME I épület B211/212/213

Ipari kapcsolataink: AITIA, Evopro Innovations, IBM Research Zürich, Invitel, Juniper Networks, Magyar Telekom, Telenor, Vodafone

Undefined